Sağlıklı Bir Şekilde Bir Ayda Kaç Kilo Verebilirim? (2022)

Sağlıklı Bir Şekilde Bir Ayda Kaç Kilo Verebilirim? (1)

Fazla kilolarından kurtulmak isteyen, bunun için diyet yapmaya başlayanların ya da başlayacak olanların en çok merak ettiği soru bir ayda kaç kilo verebilirim? Bu sorunun cevabı; kişinin beslenme alışkanlıklarına, yaş, cinsiyet, başlangıç ağırlığı, kalori alımı, kalori açığı, antrenman temponuza ve metabolizmanız gibi onlarca farklı faktöre bağlıdır. İşte bu yüzden “ayda kaç kilo verilir?” sorusunun yanıtı kişiden kişiye değişmektedir. Amerikan Diyet Akademisi nin (eatright.org un) önerisi; aylık hedef olarak mevcut kilonun %5 ini belirlenmesi gerektiğini söylemektedir.. Örneğin 80 kilo olan bir birey 1 ayda 4 kilo, haftada 1 kilo vermesi sağlıklı olarak kabul edilirken, 50 kilo olan bir bireyin ayda 2,5 kilo haftada ortalama 500 gr vermesi sağlıklı olarak kabul edilmektedir.

Kilo verme süreci kişiye özel olmakla birlikte, çok düşük kalorili diyetlerle verilen ciddi miktardaki kilo kayıpları, yağların kaybı değil, öncelikle su ve daha sonra da kasların kaybına sebep olacaktır. Ayrıca kilo vermek diyet ve spor yapmanın yanı sıra metabolizmayla da alakalıdır. Diyet programına uymanıza rağmen haftada 200 gramdan fazla kilo veremiyorsanız bu durumda altta yatan başka bir neden de olabilir. Bu durumda metabolizmanın çok yavaşlamış olabileceği ilk akla gelen nedenler arasındadır. Bunun haricinde insülin direnci ve hipotiroid gibi sağlık durumları da bu duruma neden olan diğer seçenekler arasındadır. Tüm bu sorunları yaşamamak adına en önemli seçim bir diyetisyen kontrolünde diyet yapmaktır.

Çünkü; diyet listesi hazırlanmadan önce kişiye özel tüm teşhisler yapılmakta ve programlar hazırlanmaktadır. Sizin kulaktan dolma bilgilerle yaptığınız diyet, kilo vermenizi sağlasa da, kalıcılığı sağlamayacaktır. Diğer yandan yanlış uygulamalarla metabolizmanızı daha da yavaşlatabilirsiniz.

Kilo vermenin en önemli kısmı aslında kilo verme kararını kişinin kendisi vermesi ve bunu kendisi yapması dışında bunu sağlıklı bir şekilde yapabilmektir. Çok hızlı veya aşırı kilo kaybı hem fiziksel hem de zihinsel olarak kişiye yarardan çok zarar verebilir. Sağlıklı bir şekilde nasıl kilo vereceğinizi düşünüyorsanız yapmanız gereken iki şey vardır. Bunlardan ilki düzenli bir beslenme programı oluşturmak iken ikincisi ise spor yapmaktır. Uygulayacağınız diyet ne kadar etkili olursa olsun, yanında spor yapmanız da gerekmektedir. Bu şekilde kilo verme sürecinizi hızlandırırken, vücudunuzunda çok daha sıkı olmasına yardımcı olursunuz.

Güvenli ve sürdürülebilir kilo kaybı, iyi beslenmeye ve bol aktiviteye odaklanan genel sağlıklı bir yaşam tarzıyla elde edilir.

Sağlıklı Bir Şekilde Bir Ayda Kaç Kilo Verebilirim? (2)

Sağlıklı Bir Şekilde Bir Ayda Kaç Kilo Verebilirim? (3)

Diyet Yaparak Ayda Kaç Kilo Verebilirim?

Sağlıklı bir şekilde kilo kaybı yaşamak istiyorsanız diyet programını düzenli bir şekilde uygulamanız gerekmektedir. Öncelikle bilinçsiz diyet listelerinden uzak durun. Eğer ihtiyacınız varsa kilo vermek için diyet yapın ama asıl amaç sağlıklı beslenmeyi yaşamın bir parçası olarak ele almaktır. Düzenli bir şekilde uyguladığınız takdirde 1 ay boyunca 2 ila 6 kilo aralığında kilo kaybı yaşayabilirsiniz fakat sonucun kişiden kişiye değiştiğini hatırlatmakta yarar var.

Sağlıklı Bir Şekilde Bir Ayda Kaç Kilo Verebilirim? (4)

Spor Yaparak Ayda Kaç Kilo Verebilirim?

Spor yaparak ya da spor salonuna giderek bir ayda kaç kilo verebilir sorusunun cevabı sizin spor yapma şeklinize ve düzeninize göre değişiklik göstermektedir. Gün içinde belirli saatinizi spora ayırdığınız vakitte ayda 7-8 kiloya kadar kilo verebilir, bunun yanında yediklerinize ve içtiklerinize dikkat ettiğiniz sürece bu kilo yakımını daha da arttırabilirsiniz. Temponuz ne kadar yüksekse o kadar çok kilo verebilirsiniz.

Sağlıklı Bir Şekilde Bir Ayda Kaç Kilo Verebilirim? (5)

Bisiklete Binerek Bir Ayda Kaç Kilo Verilir?

Her gün sadece 20 dakika bisiklet sürerek bir ay içerisinde en az 4 kilo vermeniz mümkündür. Sizin gayretiniz doğrultusunda bu rakamı artırmakta mümkündür. Doğada kendinizi çok yormadan yalnızca bisiklet sürerek, temiz hava alarak kilo verebilmeniz daha kolaydır. Özellikle bacak ve karın bölgesinde bölgesel kilo sorunu olan bireylerin düzenli olarak bisiklet sürmesi önemlidir. Bu şekilde 1 ay sonunda bölge zayıflamaları dikkatinizi çekecektir.

(Video) 1 Ayda En Fazla Kaç Kilo Verebilirim? - Uzman Diyetisyen Derya Belli | #KiloVermek

Sağlıklı Bir Şekilde Bir Ayda Kaç Kilo Verebilirim? (6)

Squat ile Bir Ayda Kaç Kilo Verilir?

Bölgesel zayıflama konusunda önerilen ilk spor olan squatı düzenli olarak uyguladığınızda 1 ay içerisinde en az 6 kilo vermeniz mümkündür. Squat yapıp diyetle desteklediğinizde kalça ve göbek bölgenizde biriken tüm yağlardan kurtulabilirsiniz.

Sağlıklı Bir Şekilde Bir Ayda Kaç Kilo Verebilirim? (7)

İp Atlayarak Bir Ayda Kaç Kilo Verilir?

Kilo vermenin eğlenceli yollarından bir diğeri de ip atlamaktır. Bacaklar ve kollar üzerinde yoğunlaşan bu egzersiz de hızlı yağ yakımı sağlanmaktadır. Düzenli olarak bir ay boyunca her gün 15 dakika ip atladığınız takdirde en az 10 kilo vermeniz mümkündür. İp atlarken harcadığınız enerji 2-2,5 saat yürümenize bedeldir.

Sağlıklı Bir Şekilde Bir Ayda Kaç Kilo Verebilirim? (8)

Şınav İle Bir Ayda Kaç Kilo Verilir?

Güç ve enerjiyle orantılı olarak yapılan bu sporda, 1 ay gibi bir sürede en az 8-9 kilo vermek mümkündür.

Sağlıklı Bir Şekilde Bir Ayda Kaç Kilo Verebilirim? (9)

Yürüyüş Yaparak Bir Ayda Kaç Kilo Verebilirim?

Yürüyüş yapmak her yaştan kişi için en sağlıklı ve kolay yöntemdir. Kilo problemi yaşayan ya da yaşamayan herkesin her gün en az 40 dakika yürüyüş yapması gerekmektedir. Kişiden kişiye farklılık gösterse de her gün 1 saat boyunca yürüyüş yaptığınız takdirde ayda ortalama 5 veya 6 kilo verilebilmektedir. Tempolu bir yürüyüş ile birlikte bu sayı 7 ye çıkabilmektedir. Yürüyüşlerde dikkat edilmesi gereken en önemli şey bunun devamlılığıdır. Yani her gün aynı saatte aynı süre boyunca yürüyüşlerinize devam edersiniz yağ yakım hızınız da artış gösterirken sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Sağlık için haftada 3 gün 30-35 dakika, kilo vermek içinse haftada en az 4 gün 45 dakika egzersiz yapmak gerekiyor.

Sağlıklı Kilo Vermek için Nasıl Beslenilmeli?

Bir ay boyunca sağlıklı ve sürdürülebilir kilo vermenin en iyi yolu doğru bir beslenme alışkanlığından geçmektedir. Peki doğru beslenme şekli nedir ve nasıl kazanırım? Doğru beslenme alışkanlığını kazanmak için bazı ipuçları:

 • Beslenmeye odaklanın

Sağlıklı Bir Şekilde Bir Ayda Kaç Kilo Verebilirim? (10)

Meyveler, sebzeler , kepekli tahıllar, kabuklu yemişler, tohumlar, yağsız proteinler ve sağlıklı yağlar gibi tam gıdalar açısından zengin yemekler oluşturun . Bu noktada işlenmiş gıdalar arka planda kalmalı ve porsiyon kontrolü önemli bir rol oynamaktadır. Yorucu olsa da bu denli özen gösterdiğiniz beslenme alışkanlıkları hem sağlıklı yaşam için etkisini gösterecek hem de sağlıklı zayıflamanız için hayatınızda büyük bir rol oynayacaktır. Sürekli aynı besinleri tüketmeyin, dengeli beslenmeye kendinizi teşvik edin.

Dilerseniz bu noktada diyet yemek paketimizi deneyip, rahat ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığı da kazanabilirsiniz.

(Video) 1 Ayda Kaç Kilo Verilir?
 • Yemeklerinizi bir yemek günlüğünde takip edin

Sağlıklı Bir Şekilde Bir Ayda Kaç Kilo Verebilirim? (11)

Yemeklerinizi ve atıştırmalıklarınızı yazmak, yeme alışkanlıklarınızın daha gerçekçi hale ı getirirken diyet programınızı daha düzenli takip etmenizi sağlar.

 • Öğün atlamayın

Sağlıklı Bir Şekilde Bir Ayda Kaç Kilo Verebilirim? (12)

Aç kalındığında vücut bunu bir tehdit olarak algılar ve ihtiyaç duyulan enerjiyi yağ dokusundan almaya başlar. Uzun süre açlıktan sonra vücut yağ deposundan sağlanan bu enerjiyi, öğün tüketilmesi ile beraber besinlerle gelen enerjiyi tekrar yağ dokusuna geri gönderir. Bu da kilo verememenize, hatta kilo almanıza yol açar. Akşam yemeğiniz ile uyku saatiniz arasında en az 4-5 saat olmasına dikkat etmelisiniz.3 ana 2 ara öğün olarak öğünlerinizi belirlemeli ve metabolizmayı canlı tutabilmek için öğün atlamamalısınız.

 • Öğünlerinizi daha sık ve daha küçük porsiyonlarda tüketin

Sağlıklı Bir Şekilde Bir Ayda Kaç Kilo Verebilirim? (13)

Yemeklerinizi gün içine yaymak, iki ya da üç büyük yerine dört ile altı kez küçük miktarlarda yemek yemek, kan şekerinin ve insülin hormonu seviyesinin düzenli olmasını sağlar. Böylece kanda bulanan glikoz seviyeniz ve insülin direnciniz sabit kalır.

 • Kahvaltı öğününü sakın atlamayın

Sağlıklı Bir Şekilde Bir Ayda Kaç Kilo Verebilirim? (14)

Kahvaltı öğünü kan şekerini dengede tutar, metabolizmayı canlandırır ve bir sonraki öğünde kontrolsüz yemek yemenizi engeller. Kahvaltısız güne başlamayın.

 • Gün içerisinde su içmeyi unutmayın

Sağlıklı Bir Şekilde Bir Ayda Kaç Kilo Verebilirim? (15)

Her gün 1.5 – 2 litre su içmeyi yayarak alışkanlık haline getirin fakat bunu tüm güne yaymayı unutmayın. Her öğün öncesi 1 bardak su tüketirseniz gün sonunda 6 bardak su tüketmiş olursanız tüketmeniz gereken suyun böylece yarısını tamamlarsanız. Öğünlerden önce su tüketilmesi açlık hissinizi bastırmanız bakımından önemlidir böylece fazla besin tüketiminin önüne de geçilmektedir.

(Video) Ayda 5 Kilo Nasıl Verilir? - Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel

 • Lif alımınızı artırın

Sağlıklı Bir Şekilde Bir Ayda Kaç Kilo Verebilirim? (16)

Lif bakımından zengin besinler yemek sizi daha uzun süre tok tutar ve kilo verme hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olur.

 • Şekerli içecekleri azaltın

Sağlıklı Bir Şekilde Bir Ayda Kaç Kilo Verebilirim? (17)

Her gün düzenli veya diyet soda içiyor olsanız da, bu içeceklerin kilo alımına neden olduğu kanıtlanmıştır. Şekerli içecekler yerine sıvı detoks paketleri ile sağlıklı kilo verebilirsiniz.

 • Protein Alımınızı Artırın

Sağlıklı Bir Şekilde Bir Ayda Kaç Kilo Verebilirim? (18)

Kilo verirken sağlığınızı ve kas kütlenizi korumaya yardımcı olmak için önerilen miktarda protein yemek önemlidir.

 • Rafine Karbonhidratları Azaltın

Sağlıklı Bir Şekilde Bir Ayda Kaç Kilo Verebilirim? (19)

Karbonhidrat alımını azaltmak, araştırmaya göre kilo vermenin etkili bir yoludur. Vücudunuz daha az karbonhidrat nedeniyle glikoz tükendiğinden, vücudunuz depolanan yağı yakıt olarak kullanır.

 • Karbanhidratlarınızın yarısını sebzelerle değiştirin

Sağlıklı Bir Şekilde Bir Ayda Kaç Kilo Verebilirim? (20)

Ana öğününüzde et ve makarna yerseniz daha fazla enerji alabilirsiniz.Sebzeler bir porsiyon ete göre neredeyse dörtte biri kadar enerjiye sahip olsalarda, hemen hemen aynı derecede tokluk sağlarlar. Sebzeyi bir dilim ekmekle desteklerseniz, etli menü kadar uzun süre tok kalabilirsiniz. Bu nedenle gün içinde minimum 2 -3 porsiyon sebze, yine aynı oranda meyve almayı alışkanlık haline getirin.

 • Aralıklı oruç yapın

Sağlıklı Bir Şekilde Bir Ayda Kaç Kilo Verebilirim? (21)

Aralıklı oruç, 1 ayda vücut yağını kaybetmenin başka bir yoludur ve kalori açığı oluşturduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. 16/8 aralıklı oruç, 16 saat aç, sekiz saat yemek yediğiniz popüler yöntemlerden biridir.

 • Ketojenik diyeti deneyebilirsiniz

Sağlıklı Bir Şekilde Bir Ayda Kaç Kilo Verebilirim? (22)

Ketojenik diyet yani düşük karbonhidratlı diyetle hızlıca sağlıklı kilo verebilirsiniz. Ayrıca kalp ve beyin sağlığınızı korurken kanser riski ve cilt problemlerinizinde azalmasında etkili bir sonuç verir.

(Video) Bir ayda en çok kaç kilo verilebilir?
 • Farkındalık alıştırması yapın

Sağlıklı Bir Şekilde Bir Ayda Kaç Kilo Verebilirim? (23)

Farkındalık da bir rol oynar ve yeni başladığınızda yemek günlüğü tutmak gibi araçlar ne kadar yol kat ettiğinizi ve nerede değişiklik yapmanız gerekebileceğini ve kendinizi sorumlu tutmanız gerektiğini görmenize yardımcı olur.

 • Ya hep ya hiç düşüncesinden kaçının

Sağlıklı Bir Şekilde Bir Ayda Kaç Kilo Verebilirim? (24)

Diyetimizden bir şeyi tamamen kestiğimizde ya da ona "Bunu yiyemem ya da bir daha asla yiyemeyeceğim" gibi olumsuz düşünceler sizin diyetinize etki eder. Onun yerine o yemeği daha sağlıklı bir hale getirmeyi deneyebilirsiniz.

 • Tutarlı ve kararlı olun

Sağlıklı Bir Şekilde Bir Ayda Kaç Kilo Verebilirim? (25)

Belirli bir hedef belirleyin ve bu hedefe kadar her gün almanız gereken kaloriyi hesaplayarak hareket edin.

 • Yedi ile sekiz saat uyuyun

Sağlıklı Bir Şekilde Bir Ayda Kaç Kilo Verebilirim? (26)

Araştırmalar, uyku yoksunluğunun metabolizma hızımızı yavaşlattığını ve tatlılara olan iştahımızı artırdığını gösteriyor.

Tüm bunları gerçekleştirmenize rağmen hala sağlıklı bir şekilde kilo verememişsiniz üzülmeyin. Roksi uzman diyetisyenleri ile beraber sizin yerinize bu süreci yönetir. Peki ya Nasıl?

 • Uzman ekipler tarafından günlük,haftalık ve aylık menüler hazırlanır
 • Hergün 3 ana ve 2 ara öğün olmak üzere toplam 5 öğün adresinize teslim edilir.
 • Beslenme paketlerinin kalorileri ve diğer tüm besin içerikleri özenle hesaplanır.
 • Öğünlerinizin hazır olması sayesinde öğün saatlerinizi kaçırmadan ve de öğün atlamadan sağlıklı bir şekilde beslenirsiniz.
 • Yiyecek alışverişi ile veya mutfakta hazırlık süreci ile zaman kaybetmenizi önler, Spor yapmaya vakit bulamıyorum demeniz için bir neden kalmaz.
 • Düzenli ve dengeli beslenmenin size katacağı artılar ile de diyetinize daha kolay devam edebilir, hedeflerinize en kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Blog yazımızın sonuna geldik. Yazımızda sağlıklı bir şekilde bir ayda kaç kilo verilir? 1 ayda kilo verme yolları? En sağlıklı kilo verme yöntemi nedir? Sağlıklı kİlo vermek için beslenme şekli nasıl olmalıdır? sorularının cevaplarını sizler için yanıtladık. Roksi olarak, diyetisyenlerimiz tarafından önceden hazırlanmış kişiye özel roksi diyet paketlerimizle 1 ayda güvenilir bir şekilde sağlıklı kilo verebilir ve memnun kaldıkça sağlıklı lezzetin ve rahatlığın tadını diyet yemek servisi ile çıkarabilirsiniz.

FAQs

1 ayda ortalama kaç kilo verilir? ›

Sağlıklı bir kilo kaybı haftada 0.5 kg-1 kg arasında olmalıdır. Yani ayda ortalama 2-4 kilo vermelisiniz. %10'luk bir kilo kaybının gerçekleşmesi için ise kabul edilebilir süre 6-12 aydır.

1 ayda en fazla kaç kilo verilir? ›

Aslında diyet yaparken bir ayda verilebilecek kilo miktarı kişiden kişiye göre değişmektedir. Ancak bir genelleme yapacak olursak 2-6 kilo arasında kilo verilebileceğini söyleyebiliriz. Ancak bu durum çok fazla kilolu olan ve obez olarak adlandırdığımız kişilerde 8-10 kiloya kadar çıkabilmektedir.

8 kilo kaç ayda verilir? ›

Kişiye özel olarak hazırlanan diyetler ve egzersiz programları ile 1 ayda 8 kilo vermek mümkündür. Bu esnada bol su tüketimi, ödem atıcı kürler ve sık öğünlerde az az yemek daha fazla kilo kaybı için faydalı olacaktır.

20 kilo sağlıklı bir şekilde kaç ayda verilir? ›

Dengeli bir şekilde beslenip sporla desteklenen diyet sonucunda 1 ayda 20 kilo vermeniz mümkündür. Kişi kilo verdikçe kendini duygusal anlamda iyi hisseder. Bu kısa sürede bu kadar fazla kiloyu vermek ancak sebze ağırlıklı ve sıvı ağırlıklı beslenerek mümkün olacaktır.

80 kiloyum 1 ayda kaç kilo verebilirim? ›

Örneğin 80 kilo bir birey 1 ayda 4 kilo, haftada 1 kilo vermesi sağlıklı olarak kabul edilirken, 50 kilo olan bir bireyin ayda 2,5 kilo haftada ortalama 500 gr vermesi sağlıklı olarak kabul edilir.

Az yemek yiyerek ayda kaç kilo verilir? ›

Verilen kilo miktarı, metabolizma hızına bağlı olduğu için değişkenlik gösterir. Az yiyerek bir ayda 4 ile 15 kilo arasında kilo verilebilir.

Hiç spor yapmadan kilo verilir mi? ›

Spor Yapmadan Zayıflamak Mümkün mü? Evet spor yapmadan da zayıflayabilirsiniz. Aslında sadece zayıflamak için yoğun bir spor programına girmeniz ve sonrasında da tamamen bırakmanız verdiğiniz kiloları hızla geri almanıza neden olur.

1 ay boyunca spor yaparsak ne olur? ›

Spor yapmaya başladığınızda vücut yağ yakımı yapar. Düzenli spor yapıyor ve yediklerinize dikkat ediyorsanız 2-4 hafta içinde sporla kilo vermeye başlarsınız. Ayda vermeniz gereken kilo miktarı mevcut kütlenize göre değişir. Eğer vücut kitle indeksiniz 30'dan fazla ise, ayda 5-7 kilo vermeniz mümkündür.

60 kilo ayda kaç kilo verilir? ›

Bu bilgilere dayanarak Aydaki yer çekimi dünyadakinin 1/6 sı olduğundan dünyada 60 kilo gelen bir insan Ayda 10 kilo olur.

Ekmek yemeden 1 ayda kaç kilo verebilirim? ›

Ekmek Yemeden Kaç Günde Zayıflanır? Ayda ortalama 4-5 kilo verdirmektedir. Uzmanlar öğün içerisinde günde 1 dilim ekmeğin muhakkak yer alması gerektiğini söylemektedir.

Az uyku kilo aldırır mı? ›

Yapılan bilimsel çalışmalarda; gerekli olandan az sürede uyuyanların, günde ihtiyacı olandan ortalama 220 kalori daha fazla tükettiğine işaret edilmektedir. Kısacası, uyuyarak kilo vermek tam anlamı ile mümkün değildir ama “az uyku kilo aldırır mı?” sorusunun cevabı “evet” şeklindedir.

Günde 20 bin adım kaç kilo verdirir? ›

haftada yaklaşık 1 kilo vermeye yarayan sportif aktivite.

Günde 1 saat yürüyüşle ayda kaç kilo verilir? ›

Her gün 1 saat yürüyüş yapıp beslenmenizde de kalori kontrolü yaparak ayda 3 4 kilo vermeniz mümkün.

Daha çabuk nasıl kilo verilir? ›

Hızlı ve Kalıcı Kilo Vermenizi Sağlayacak 10 Altın Öneri
 1. ŞOK DİYETLERDEN UZAK DURUN! ...
 2. KAHVALTI YAPARAK METABOLİZMANIZI HIZLANDIRIN. ...
 3. ÖĞÜN ATLAMADAN DÜZENLİ BESLENİN. ...
 4. SU OLMAZSA OLMAZ. ...
 5. DOĞRU KARBONHİDRATLARI SEÇİN. ...
 6. LİFLİ BESLENİN. ...
 7. BİTKİ ÇAYLARINI ALIŞKANLIK HALİNE GETİRİN. ...
 8. EGZERSİZİ İHMAL ETMEYİN.

Yürüyüşe başladıktan kaç gün sonra kilo verilir? ›

Orta tempolu bir saatlik yürüyüş, ortalama 250-350 kalori yakmanızı sağlar. Bu da bir ayda ekstaradan 7500-10000 kalori harcamanıza yardımcı olur. Her gün 1 saat tempolu yürüyüş yapmak, kilo verme sürecine destek olur.

Evin içinde yürümek kilo verdirir mi? ›

İçeriğimizin neredeyse tamamında vurguladığımız gibi evde yürüyüş yapmak zayıflatıcı etkiye sahiptir. Fazla kilolu olmanın sağlık açısından olumsuz bir durum olduğunun kanıtlandığı günümüzde evde yürüyüşle kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Bu da evde yürüyüşün en önemli faydalarından biridir.

Yürüyüş ile hangi bölgeler zayıflar? ›

Fakat bilimsel araştırmalar yürüyerek daha fazla yağ yaktığınızı gösteriyor. Bir başka güzel haber ise yürümenin kalçaları ve bacakları çok daha iyi ve hızlı biçimlendirmesi. Yürüyüş sırasında yapılan hareketler vücudun alt bölümündeki kasları uzatıp güçlendirirken, kalçalara da son derece etkili bir egzersiz sağlıyor.

10 kiloyu kaç ayda verilir? ›

Uzmanlar kalıcı ve sağlıklı kilo vermek için haftada 1-2 kilo vermeyi öneriyorlar. Bununla birlikte sıkı bir egzersiz planı ve diyetle 1 ayda 8 -10 kilo vermeniz mümkün olabilir.

Sabah aç kalmak zayıflatır mı? ›

Aç kalma, etkili ve güvenli bir ağırlık kaybı için şüphesiz önerilmemektedir. Çünkü bu yolla kaybedilen vücut ağırlığı, büyük oranda yağsız vücut ağırlığı yani kas dokusudur. Aç kalma ile kaybedilen ağırlığın yalnız üçte biri yağ dokusundan, üçte ikisi ise yağ olmayan dokudan kilo kaybı gerçekleşmektedir.

Aç kalmak kilo aldırır mı? ›

kalarak kilo vermeye kalkarsanız (yani öğün atlamak ya da bütün bir günü geçirmek günahını sık sık işlerseniz) hem vücudunuzun metabolik ve hormonal dengesini altüst eder, hem de sürekli kilo alırsınız. Açlık hali uzun sürerse önce şeker-insülin dengeniz bozulur.

Zıplamak ne kadar kalori yakar? ›

Dakikada 70 zıplama yapıyorsanız 10 dakikada ortalama 140 kalori yakabilirsiniz. Dakikada 140'tan fazla zıplama yapıyorsanız 10 dakikada ortalama 180 kalori yakabilirsiniz. Bu hesaplamalara göre yavaş tempoda 500 kere zıplarsanız 100 kalori, hızlı tempoda 500 kere zıplarsanız 65 kalori yakabilirsiniz.

Kilo verme ne zaman belli olur? ›

Gün içerisinde alınan ve yakılan kalori miktarları arasında toplamda 7200 olduğu anda insanlar tartıda 1 kg. daha az gelmeye başlayacaklardır. Uygulanan diyetlere ve sporlara göre bu 3 gün içerisinde olabileceği gibi 3 hafta içerisinde de olabilmektedir.

Spor yaptığım halde neden kilo veremiyorum? ›

Kas kaybı ile beraber metabolizma hızınız yavaşlar ve kilo kaybına karşı direnç oluşur. Hatta eskisinden fazla kilo almanızın da sebebi olabilir. Metabolizmanın düzenli çalışması için günde 3 ana 3 ara öğün yapılması bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Kimler kilo veremez? ›

 • Genetik Yatkınlık. Dirençli kilo olarak da bilinen kilo verememenin altında yatan sebep, genetik yatkınlık olabilir. ...
 • Düşük Kalorili Diyet Deneyimi. ...
 • Antidepresan ve kortizol türevi ilaç kullanımı ...
 • Menopoz dönemi. ...
 • Polikistik over sendromu. ...
 • Hormonal düzensizlik.
7 May 2021

Hem yiyip hem spor yapmak kilo verdirir mi? ›

Bilinenin aksine, yemeklerden sonra spor yapmanın kilo vermeye yardımcı olduğu ortaya çıktı. İngiltere'deki Surrey Üniversitesi ile Londra Koleji'nce yapılan bir araştırmaya göre, yemeklerden sonra spor yapmak kilo verdiriyor.

Spor yapmak yüzü zayıflatır mı? ›

Vücut yağ kaybettiğinde, yüzünüzden de yağ kaybedersiniz. Düzenli egzersiz ile birlikte, kilo vermek için besinsel olarak dengeli bir diyet takip ederek, yüzünüzde bulunan fazla yağı azaltabilirsiniz.

Düzenli yürüyüş yapmak kilo verdirir mi? ›

Düzenli olarak yapılan orta tempolu bir saatlik yürüyüş ortalama olarak 250 ile 350 kalori harcanmasını sağlar. Bu da ayda yaklaşık ekstradan 7500 ile 10500 kalori harcanır. Harcanan 7000 kalori kişinin bir kilo zayıflamasını sağlar. Günde 1 saat orta tempolu yürüyüş ile ayda 1-1,5 kilogram verilebilir.

Dünyada 90 kilo olan bir kişi ayda kaç kilo olur? ›

Doğrulanmış Cevap. Merhaba! Aydaki ağırlık Dünyadaki ağırlığın 6 da 1 i kadarıdır. Aydaki ağırlığı 15 olur.

Dünyada 10 kg olan ayda kaç kilodur? ›

kütlesi 10 kg olan bir cismin aydaki ağırlığı ise formulde yerine yazarsan çıkar 10×10=100N dur..

Tatlıyı keserek kilo verilir mi? ›

Hızlı kilo yapan ve şekerli besinlerin tüketimini azaltırsak da kilo verilebilir ve düzgün bir forma girilebilir. Bunun için öncelikle içinde şeker oranı fazla olan besinleri ve özellikle şekerin ta kendisi olan tatlıları da hayatımızdan çıkarmaya çalışarak kilolardan çok rahat kurtulunabilir.

Tatlı yemeden kaç kilo verilir? ›

Sağlıksız şekerlerin kullanılmamasını amaçlayan bu diyet sayesinde 3 haftada kilo vermek mümkün.

Yemeği azaltarak kilo verilir mi? ›

5. Akşam yemeğinin saati erkene çekilip de miktarı kısıtlanmazsa gün boyunca sadece kalori azaltarak yemek seçimi yapmak kalıcı kilo kaybı sağlamaz. Kalori saymamalı ve her türlü unlu gıda, şekerli ürünler, işlenmiş et, inek sütü ürünleri, şekerli ve gazlı içecekler, alkol, hazır soslardan uzak durulmalı.

Yiyip uyumak kilo aldırır mı? ›

Uzmanlar sahurdan sonra hemen uyumayı kesinlikle önermiyorlar. Çünkü yemek yedikten sonra hemen uyumak kilo almamıza sebep oluyor. Sahur ve uyku arasında en az yarım saatlik bir zaman dilimi bırakmaya dikkat edin.

Su içmek kilo aldırır mı? ›

Su kilo vermeye yardımcı olan en temel içecektir. Özellikle yağ yakımını arttıran su her dönemde mutlaka tüketilmesi gerekmektedir. Çok su içmek kilo aldırmamaktadır. Su içerisinde hiçbir kalori bulunmamaktadır.

Hangi yatış pozisyonu zayıflatır? ›

Serin odada uyumak, metabolizmayı hızlandırarak kahverengi yağ yakımına yardımcı oluyor.

Fazla yürüyüş zararlı mı? ›

Hatta 60 dakikadan uzun süren yürüyüşlerde “kronik yorgunluktan uyku bozukluğuna, eklem kıkırdağı harabiyetlerinden kemik ödemlerine” kadar değişebilen problemler de gelişebiliyor.

Bir insan hiçbir şey yapmadan günde kaç kalori yakar? ›

Günlük yaşamında hiç egzersiz yapmayan bir insanın günlük yakacağı kalori miktarı 2000 ila 2500 arasında değişmektedir.

1 kilo kaç kalori? ›

Kilonuzu kontrol edebilmek için 1 kilo kaç kaloriye eşit sorusunun cevabını bilmelisiniz. 1 kilo ortalama 7400 kaloriye eşittir. Günlük maksimum kalori alım miktarınızı en başta metabolizma hızınız belirler ve bu miktar metabolizma hızınızla paralel olmalıdır.

Fazla su içmek kilo verdirir mi? ›

Vücudunuzun sindiriminde ve boşaltımında etkin rol oynayan su tüketimi, kilo vermeniz sırasında size büyük destek sağlar. Ancak uzmanlar tarafından, sadece su tüketerek kilo verme işleminin mümkün olmadığı belirtilir.

Sabah aç karnına yürüyüş yağ yakar mı? ›

Yani böylece tüm gece herhangi bir besin tüketilmemesiyle, antrenman sırasında karbonhidrat eksikliği ile yağ oksidasyonları dengelen genler uyarılarak yağ yakımı gerçekleştirmektedir. Sonuç olarak aç karnına yapılan antrenmanlarda, daha fazla yağ yakımı gerçekleşmektedir.

Gece yürüyüş yapmak zayıflatır mı? ›

8. Kasları güçlendirir Tempolu bir akşam yürüyüşü, kaslarınızı güçlendirmenize yardımcı olabilir. Bu, hem evde hem de işte günlük aktiviteleri gerçekleştirmenize yardımcı olacaktır. 9. Kilo vermeye yardımcı olur Tempolu akşam yürüyüşü, kilo vermek için harika bir yoldur.

Limonlu su içmek kilo verdirir mi? ›

Limonun kalorisi düşük olduğu için diyetlerde sıklıkla verilen bir besindir. Her sabah limonlu su içerek yağ yakımının hızlanmasını ve güne daha sağlıklı başlanmasını sağlayabilirsiniz. Direkt olarak kilo vermede etkili olmasa da her sabah ılık limonlu su içerek güne zinde başlayabilirsiniz.

Göbekten kilo nasıl verilir? ›

Göbek eritmenin en kolay yolu düzenli olarak yürüyüş yapmaktır. Haftada 3 saat egzersiz sağlık sınırıdır. Göbek eritmek için mekik gibi sadece karın çalıştıran aktivitelerden ziyade kalbi ritmik çalıştırdığımız yürüyüşler daha etkilidir. Günde 40 dakika orta tempo bir yürüyüş ile göbek eritme hızınızı artırabilirsiniz.

Yağdan kilo vermek için ne yemeli? ›

Kırmızı biber, somon, yumurta, yoğurt, Hindistan cevizi, ananas, kabak çekirdeği, avokado, yeşil çay, kahve, zerdeçal, zencefil yağ yakımını hızlandıran besinlerdendir. Bu besinleri beslenme rutininize ekleyerek vücudun yağ yakmasına destek sağlayabilirsiniz.

Kilo verirken yağ yakımı ilk nereden başlar? ›

Kilo Verirken Yağ Yakımı İlk Nereden Başlar? Yağ kaybının en belirgin olduğu ilk dört haftada, özellikle erkeklerde kollarda olduğunu doğrulamaktadır.

Yokuş çıkmak kilo verdirir mi? ›

Yokuş yukarı yürüyün

Yukarı doğru yürümek harcadığınız eforu arttıracağı gibi fazladan 67 kalori yakmanızı da sağlayacak. Ayrıca bacak ve kalçalarınızı da şekillendirecek. Tıpkı diğer egzersizlerde de olduğu gibi biraz hızınızı arttırmak daha fazla kalori yakmanıza yardımcı oluyor.

Yürüyüş ile göbek erir mi? ›

- Göbek eritmek için hangi spor veya egzersizleri önerirsiniz? Yürüyüş, bisiklet ve diğer kardiyo hareketleri yağ yakımının artmasına yardımcıdır. Bunun yanında karın hareketleri bu bölgedeki kas kitlesinin artmasına katkı sağlar. Mekik, plank, crunch gibi egzersizler kas yapılanmasına yardım eder.

20 Günde ortalama kaç kilo verilir? ›

20 günde sağlıklı bir şekilde en fazla 4 kilo verirsin.

Sporla 1 ayda ne kadar kilo verilir? ›

Cinsiyet, boy, kilo, genetik faktörler, aktivite sıklığı, yaş gibi hatta organlarınızla da değişiklikler gösterebilmektedir. Ancak genel olarak bir rakam vermek gerekirse, sporla 1 ayda yaklaşık olarak 2 ila 6 kilo verilebilmektedir.

3 haftada en fazla kaç kilo verebilirim? ›

Aralıklı oruç olarak da adlandırılan 8 saat oruç diyeti ile 3 haftada 15 kilo kadar zayıflamak mümkündür. Kuralları her ne kadar biraz katı olsa da doğru bir şekilde uyulduğu zaman formunuzu korumaya yardımcı olacak bu diyet sayesinde daha da hafifleyebilirsiniz.

Ekmek ve tatlı yemeden kaç kilo verilir? ›

EKMEK YEMEDEN KAÇ KİLO VERİLEBİLİR? Karbonhidratlı yiyeceklerin başında gelen ekmeği bırakarak ayda ortalama 4-5 kilo verebilirsiniz. İlk aşamada tümüyle ekmeği bırakmak yerine her öğünde sadece 1 dilim ekmek tüketilebilir.

Yağdan kilo vermek için hangi spor yapılmalı? ›

Yağ yakımı için egzersiz oldukça önem taşımaktadır. Bu nedenle düzenli olarak koşu, yürüyüş, kürek çekme, bisiklete binmek gibi kardiyovasküler sistemi çalıştırmakta olan egzersizleri yapmanızı tavsiye ediyoruz. Bununla birlikte mutlaka ağırlı çalışmaları da yapmanız gerekiyor.

Akşam açlığı zayıflatır mı? ›

Glikojen depolarının boşalması ile vücut açlık sırasında ilk olarak depolanmış yağlarınızı parçalar. Bu da kalıplaşmış yağların azalmasına neden olur, gece açlığında bu durumu sağlamış olup bölgesel yağlarımızdan daha hızlı kurtulabiliriz.

17 saat aç kalmak zayıflatır mı? ›

Sağlıklı beslenme açısından da tercih edilebilir. Kısa süreli açlıkta ortalama 14 ya da 16 saat aç kalıyorsunuz. İlk 8-10 saatte vücudunuzdaki glikojeni bitirdiğinizde geri kalan sürede metabolizmanız yağ yakıyor” ifadelerini kullandı.

24 saat aç kalmak zayıflatır mı? ›

Sanıldığının aksine aç kalmak kilo vermek için faydalı değildir. Sağlıksız ve dengesiz kilo kaybına sebep olur.

Videos

1. 1 AYDA 20 KİLO VERDİM! (Doktor Kimliğimle Anlatıyorum)
(Berşan Saraç - Vizyonist)
2. 1 AYDA 10 KİLO NASIL VERİLİR? - 10 KİLO VERDİREN DİYET - DİYETİSYEN Tuğba Yaprak
(Uzman Diyetisyen Tuğba Yaprak)
3. Haftada Kaç Kilo vermek doğrudur ?
(Tartı)
4. 1 Ayda En Fazla Kaç Kilo Verebilirim? | Diyetisyen Andaç Yeşilyurt
(Diyetisyen Mutfağı)
5. 1 AYDA 30 KİLO NASIL VERİLİR? | Diyetisyen Andaç Yeşilyurt
(Diyetisyen Mutfağı)
6. Ümmü - 3 Ay da Nasıl 22 Kilo Verdim (BÜTÜN DİYETLERİ UNUTUN) !!!
(Ümmü)

Top Articles

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Maia Crooks Jr

Last Updated: 10/15/2022

Views: 5791

Rating: 4.2 / 5 (43 voted)

Reviews: 90% of readers found this page helpful

Author information

Name: Maia Crooks Jr

Birthday: 1997-09-21

Address: 93119 Joseph Street, Peggyfurt, NC 11582

Phone: +2983088926881

Job: Principal Design Liaison

Hobby: Web surfing, Skiing, role-playing games, Sketching, Polo, Sewing, Genealogy

Introduction: My name is Maia Crooks Jr, I am a homely, joyous, shiny, successful, hilarious, thoughtful, joyous person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.