Hafta Hafta Hamilelik Süreci | İlk Adımlarım (2022)

Anne adayları için gebelik haftaları süresince yaşanan gelişmeler kendini sürekli değiştirmektedir. Hafta hafta hamilelik süresince yaşanan değişimler etkisini artırarak devam ederken anne adayları da bu süreçte çeşitli hormonal değişikliklere maruz kalırlar. İşte hamilelik takibi ve hafta hafta gebelik süresince yaşananlar.

1. Hafta Gebelik

1. hafta gebelik sürecinde bebeğiniz büyümeye başlamadan önce ona sahneyi siz hazırlarsınız.Bu haftanın başında (genelde 28 günlük döngünün 14. günü civarında) yumurtladınız. Yumurtalarınızdan biri folikülünden çıktı ve yumurtalığınızda ilerleyerek fallop tüpüne ulaştı. Detaylı bilgi içintıklayınız.

2. HaftaGebelik

2. hafta gebelik sürecinde hamilelik aslında 38 hafta sürse de, yumurta ve spermin birleştiği an tam olarak söylenemediği için, doktorlar doğumu son periyodunuzun başlangıcından 40 hafta sonrası olarak hesaplıyor. Bu yüzden döllenme oluştuğunda 2 haftalık hamile sayılabiliyorsunuz. Detaylı bilgi içintıklayınız.

3. HaftaGebelik

3. hafta gebelik sürecinde HCG hormonu, gebelik testinin “pozitif” çıkmasının nedenidir. Bu haftanın sonunda bir gebelik testi yapıldığında sonuç pozitif olacaktır. (Test negatif ise ve adet görülmediyse birkaç gün sonra tekrar deneyebilirsiniz.) Detaylı bilgi içintıklayınız.

4. HaftaGebelik

4. hafta gebelik sürecinde bu hafta embriyonik dönemin başlangıcını belirliyor. Bugünden itibaren 10. haftanıza kadar, bebeğinizin tüm organları gelişmeye hatta bazıları çalışmaya başlayacak.Embriyonuz bir haşhaş tohumu kadar ve gelişimini tehdit edebilecek şeylere karşı en hassas halinde. Detaylı bilgi içintıklayınız.

5. HaftaGebelik

5. hafta gebelik sürecinde embriyonuz rahminizin derinlerinlerinde inanılmaz bir hızla büyüyor. Bu noktada, bir susam tanesi boyutunda. Üç katmandan oluşuyor; ektoderm, mezoderm ve endoderm. Bu katmanlar sonraki zamanlarda dokulara ve organlara dönüşecek. Detaylı bilgi içintıklayınız.

6. HaftaGebelik

6. hafta gebelik sürecinde bu hafta bebeğinizin ağzı, kulağı, burnu şekillenmeye başladı.Kolları ve bacakları oluşmaya başladı.Kalbi dakikada 100-160 kere atıyor. Detaylı bilgi içintıklayınız.

7. HaftaGebelik

7. hafta gebelik sürecinde bebeğiniz ortalama 12 mm uzunluğunda.Kafası, vücudundan daha hızlı gelişiyor. Çünkü aslında beyni hızla gelişiyor.

(Video) Hamilelikte 37. Hafta - Hafta Hafta Gebelik | İlk Adımlarım

Sindirim ve solunum aktiviteleri ortaya çıkmaya başlıyor. Ciğerinin olduğu yerde küçük solunum yolları oluşuyor. Detaylı bilgi içintıklayınız.

8. HaftaGebelik

8. hafta gebelik sürecinde bebeğinizin gözleri, ağzı ve burnu daha seçilebilir bir hale geldi. Göz kapakları oluşmaya başlıyor fakat hala yapışık durumda.Anne adaylarının üçte ikisi ilk üç aylık dönemin bir noktasında hamilelik sebebiyle bulantı yaşarlar.Keşfetmiş olacağınız gibi sabah bulantısı günün her saatinde yaşanabilir. Detaylı bilgi içintıklayınız.

9. HaftaGebelik

9. hafta gebelik sürecinde hamilelikte sizin beslenmeniz bebeğinizin beslenmesi demektir. Ona her şeyin en sağlıklısını vermeli ve zararlı olabilecek bazı gıdalardan kaçınmalısınız. Peki kaçınmanız gereken besinler hangileri? Detaylı bilgi içintıklayınız.

10. HaftaGebelik

10. hafta gebelik sürecinde bu hafta bebeğinizin büyüklüğü 3 cm`e ulaştı. Bu aşamada bebeğinizin beyni diğer yerlerinden çok daha hızlı gelişiyor. Birbirinden yeni ayrılmış, küçük ayak parmaklarını oynatabiliyor. Detaylı bilgi içintıklayınız.

11. HaftaGebelik

11. hafta gebelik sürecindemide bulantınız yavaş yavaş azalıyor. Kendinizi daha enerjik hissetmeye başlayacaksınız.Hormonel değişkenliğiniz nedeniyle kabızlık ve mide ekşimesi çekiyor olabilirsiniz. Detaylı bilgi içintıklayınız.

12. HaftaGebelik

12. hafta gebelik sürecinde artık karnınız belirmeye başladı. Özellikle, bu ilk hamileliğiniz değilse gebelik kıyafetlerinizi giymeye başlamış olabilirsiniz. Detaylı bilgi içintıklayınız.

13. HaftaGebelik

13. hafta gebelik sürecinde bebeğinizin doğumuna aylar olsa da göğüsleriniz ve süt kanallarınız emzirmeye hazırlanıyor. Yakında “Kolostrum adı verilen sıvıyı üretmeye başlayacaklar. Bu sıvı besinlerle dolu ve bebeğinizi ilk besleyecek süt. Detaylı bilgi içintıklayınız.

14. HaftaGebelik

14. hafta gebelik sürecinde ikinci trimestıra hoş geldiniz! Bu dönem neredeyse tüm hamile kadınların en sevdiği dönem.İlk dönemin rahatsızlıkları hafifliyor ve enerjiniz geri geliyor.Sabah bulantılarınız ve tuvalete gitme ihtiyacınız azalıyor. Detaylı bilgi içintıklayınız.

(Video) Hamilelikte 18. Hafta - Hafta Hafta Gebelik | İlk Adımlarım

15. HaftaGebelik

15. hafta gebelik sürecinde insan vücudunun %60’ı sudan oluşur ve günde 2 litre civarı su kaybedilir. Bu sıvının geri alınması önemlidirçünkü:Vücudunuzun sıvı kaybını önler.Kanınızdaki besinlerin taşınmasını ve artıkların atılmasını sağlar.Hamilelik sırasında görülmesi yaygın olan idrar yolları enfeksiyonu riskini düşürür. Detaylı bilgi içintıklayınız.

16. HaftaGebelik

16. hafta gebelik sürecinde bebeğiniz gelecek haftalarda daha da hızla büyümeye başlayacak. Kilosu iki katına çıkacak ve boyu uzayacak. Ama şu anda bir avokado büyüklüğünde. 11.5 cm boyunda ve 100 gr ağırlığında. Detaylı bilgi içintıklayınız.

17. HaftaGebelik

17. hafta gebelik sürecinde bebeğinizin saçları, kaşları ve kirpikleri uzuyor. Ağzını açıp kapatabiliyor. Kapalı olan gözlerini kıpırdatabiliyor.Bebeğinizin içindeki tüm majör sistemler oluşmak üzere. 17. haftada, kalbi dakikada 140-150 defa atabiliyor. Detaylı bilgi içintıklayınız.

18. HaftaGebelik

18. hafta gebelik sürecinde şu sıralar vücudunuza daha özenle davranın; oturduğunuzda veya yattığınızda yavaşça kalkın.Gün içerisinde sıkça ve hafif yemekler tüketerek kan şekerinizi dengelemeye çalışın.Gün içinde bolca sıvı tüketin. Detaylı bilgi içintıklayınız.

19. HaftaGebelik

19. hafta gebelik sürecinde hamileliğin bu dönemlerinde, yattığınız zamanlarda bacak krampları yaşıyor olabilirsiniz. Bu kramplar bazı durumlarda, bazı minerallerin eksik olmasından kaynaklanır. Kalsiyum tüketiminizi arttırarak krampları hafifletebilirsiniz. Detaylı bilgi içintıklayınız.

20. HaftaGebelik

20. hafta gebelik sürecindeşu an bebeğinizin boyu yaklaşık 16 cm, ağırlığı 300 gr civarı.Beyninin duyuları kontrol eden bölgesi hızla gelişiyor.Kalp atışları güçleniyor. Detaylı bilgi içintıklayınız.

21. HaftaGebelik

21. hafta gebelik sürecinde yüksek ihtimalle şuan gayet rahat hissediyorsunuz. Hamileliğin ilk aylarının rahatsız edici semptomlarından kurtuldunuz. Eğer iyi hissediyorsanız, rahatlayın ve keyfini çıkarın. Detaylı bilgi içintıklayınız.

22. HaftaGebelik

22. hafta gebelik sürecindeC Vitamini tüketimi hamilelik süresince önemini korur. Hücreleri güçlendirerek sağlıklı kalmalarını sağlar.Hem sindirim hem de bağışıklık sisteminin ideal çalışmasını sağlar.Kolajen oluşumu için varoluşsaldır. Detaylı bilgitıklayınız.

(Video) Hamilelikte 38. Hafta - Hafta Hafta Gebelik | İlk Adımlarım

23. HaftaGebelik

23. hafta gebelik sürecinde hamilelikte kalsiyum ihtiyacı artmamakla birlikte tüketim kapasiteniz arttığı için kalsiyum tüketiminize dikkat etmeniz gerekir. Kalsiyum hem bebeğinizin kemik ve diş gelişimi için hem de sizin kaslarınız ve sinir sisteminiz için çok önemlidir. Detaylı bilgi içintıklayınız.

24. HaftaGebelik

24. hafta gebelik sürecinde bebeğiniz şuan yaklaşık 30 cm boyunda ve 600 gr ağırlığında.Artık tam olarak küçük bir bebek gibi görünüyor; oranları doğru, yüzü tüm detaylarıyla oluştu.Bebeğinizin ciğerlerinin içindeki baloncuklar ve damarlar gelişmeye devam ediyor. Detaylı bilgi içintıklayınız.

25. HaftaGebelik

25. hafta gebelik sürecinde doktorunuz bu aşamada size:Fiziksel ve duygusal olarak nasıl hissettiğinizi,Kasılmaların, vajinal kanama veya akıntı olup olmadığını, baş ağrılarınızın olup olmadığını, korku, kaygı yaşayıp yaşamadığınızı soracak. Detaylı bilgi içintıklayınız.

26. HaftaGebelik

26. hafta gebelik sürecinde hamileliğinizin bu zamanlarında ne kadar aktif olursanız, değişen vücudunuza adapte olmanız, doğum esnasında ihtiyacınız olacak güce kavuşmanız, eski kilonuza dönmeniz daha kolay olur.Bu anlamda vücudunuzun limitleri içerisinde sağlıklı ve güvenli egzersizler yapmanız önemlidir. Detaylı bilgi içintıklayınız.

27. HaftaGebelik

27. hafta gebelik sürecinde günlük hayatınızda aktif olmanız, vücudunuzun geçirdiği değişim ile baş etmenizi sağlayabilir. Eğer uyku düzeniniz bozulduysa gün içerisinde daha sık uyku molaları verebilirsiniz. Detaylı bilgitıklayınız.

28. HaftaGebelik

28. hafta gebelik sürecinde kalbi dakikada 140 kere atıyor ve eğer eşiniz kulağını karnınıza dayarsa bu kalp atışlarını rahatlıkla duyabilir.Bebeğinizin büyümesiyle karnınızdaki alan daralıyor ve böylece siz onun her hareketini hissedebiliyorsunuz. Detaylı bilgi içintıklayınız.

29. HaftaGebelik

29. hafta gebelik sürecinde şuan bebeğiniz yaklaşık 40 cm boyunda ve 1,1 kg ağırlığında. Bu haftadan sonra daha da hızlı büyümeye başlayacak.Beyni, solunumunu ve vücut ısısını kontrol etmek için yeterince gelişmiş vaziyette. Detaylı bilgi içintıklayınız.

30. HaftaGebelik

30. hafta gebelik sürecinde şuan bebeğiniz yaklaşık 40 cm boyunda ve 1,3 kg ağırlığında.Minik ayak tırnakları çıkmaya başlarken, beyni ve akciğerleri olgunlaşmaya devam ediyor. Detaylı bilgi içintıklayınız.

(Video) Hamilelikte 10. Hafta - Hafta Hafta Gebelik | İlk Adımlarım

31. HaftaGebelik

31. hafta gebelik sürecinde çoğu kadın hamileliğinin ikinci yarısında yaklaşık 30 saniye süren, düzensiz kasılmalar yaşar. Bu kasılmalara Braxton Hicks denir. Seyrek ve acısızlardır. Diğer yandan bu sık kasılmalar acısız olsa bile erken doğum belirtisi olabilir. Detaylı bilgi içintıklayınız.

32. HaftaGebelik

32. hafta gebelik sürecinde bebeğinizin kemik sağlığı için en önemli besinlerden biri olan D Vitaminini hamileliğinizin son üç ayında, yemeklerinize dâhil etmeniz önemlidir. Detaylıbilgi içintıklayınız.

33. HaftaGebelik

33. hafta gebelik sürecinde şuan bebeğiniz yaklaşık 1,85 kg ağırlığında ve 44 cm boyunda.Bebeğiniz duyabiliyor, hissedebiliyor ve hatta görebiliyor. Detaylı bilgi içintıklayınız.

34. HaftaGebelik

34. hafta gebelik sürecinde doğum yaklaşıyor; artık doğum çantanızı hazırlamaya başlayabilirsiniz. Ama bebeklerin sadece %5’inin beklenen zamanda doğduğunu da hatırlatmak yararlı olabilir. Detaylı bilgi içintıklayınız.

35. HaftaGebelik

35. hafta gebelik sürecinde bebeğinizin boyu şuan yaklaşık 45 cm. Neredeyse doğmaya hazır ve hızla büyüyor.Vücudunuz ise çoğalan talepleri yerine getirmeye çalışıyor. Şu sıralar kabız olmaya yatkın olduğunuzu hissedebilirsiniz. Öğünlerinize lif ekleyerek bu durumu dengeleyebilirsiniz. Detaylı bilgi içintıklayınız.

36. HaftaGebelik

36. hafta gebelik sürecinde insan vücudunun yaklaşık %’60’ı sudan oluşur ve vücut günde yaklaşık 2 litre su kaybeder.Sağlıklı kan dolaşımını sağlayabilmek ve atıklardan arınmak için bu kaybedilen sıvının tekrar yerine konması gerekir. Bunun yanı sıra, yeterli sıvı tüketmeniz idrar yollarınızın sağlıklı çalışması ve idrar yolu enfeksiyonlarını önlemek için önemlidir. Detaylı bilgi içintıklayınız.

37. HaftaGebelik

37. hafta gebelik sürecinde bebeğiniz şuan yaklaşık 2,7 kg ve boyu 47 cm.Bebeğinizin yanaklarındaki yağ ve güçlü emme kası, yüzünü daha dolgun gösteriyor. Detaylı bilgi içintıklayınız.

38. HaftaGebelik

38. hafta gebelik sürecinde kolostrum hamileliğinin son 3 ayında göğüslerden akan sarımsı sıvıdır. Yeni doğan bebeğinizi korumak için bol miktarda antikor; daha sonra gelen anne sütüne göre daha fazla protein daha az yağ ve şeker barındırır. Detaylı bilgi içintıklayınız.

(Video) Hamilelikte 5. Hafta - Hafta Hafta Gebelik | İlk Adımlarım

39. HaftaGebelik

39. hafta gebelik sürecinde artık her an doğurabilecek durumdasınız yani sürekli doğum belirtilerini gözetliyor olmalısınız. Bu belirtiler arasında: suyun gelmesi, membranın zedelenmesi, ishal ve mide bulantısı, enerji çoğalması, mukus tıpanın ayrılması ve hafif kanlı vajinal akıntı sayılabilir. Detaylı bilgi içintıklayınız.

40. HaftaGebelik

40. hafta gebelik sürecinde tek bir hücreden eşsiz ve çok büyük potansiyeli olan küçük bir insan yetişti. Bebeğiniz kafasından kalçasına 51 cm uzunluğunda ve ortalama 3,5 kg ağırlığında. Detaylı bilgi içintıklayınız.

FAQs

1 haftalık hamile olduğunu nasıl anlarsın? ›

1 haftalık hamilelik nasıl anlaşılır? Hamileliğin ilk haftası anlaşılmaz. Hamileliğin ilk haftasında ya da sonraki birkaç hafta boyunca karnınızda bebek olduğunu belli eden bir şişkinlik olmaz. Ancak bu hafta boyunca adet göreceğiniz için daha önce yaşadığınız şişkinlik ya da kramp gibi adet belirtilerini yaşarsınız.

Hamilelikte hafta nasil sayilir? ›

Çünkü hamilelik haftası döllenme gününe göre değil, son adet tarihinin ilk gününe göre hesaplanır. Hamileliğin, yani döllenmenin meydana geldiği zaman, son regl tarihinden ortalama 15 gün sonrasıdır. Yine de hamilelik haftası hesaplanırken bu tarih değil, bundan önce görülen adet tarihi esas alınır.

Hamilelik süreci nasıl başlar? ›

Bebeğin rahim duvarına tutunması ile birlikte implantasyon kanaması olarak adlandırılan, hafif hafif birkaç gün devam eden kanama görülebilir. Ardından sık sık idrara çıkma, şişkinlik, mide bulantısı gibi ilk trimesterin son dönemine kadar devam edecek bazı gebelik belirtileri başlar.

7 haftada neler olur? ›

Bebeğin henüz çok küçük olması nedeniyle bu haftada anne karnı büyümeye başlamamıştır. Ancak şişkinlik, gaz ve kabızlık gibi durumlar söz konusu ise karın bir miktar büyümüş olarak görülebilir. Bu durum genellikle geçicidir. Şişliğin neden olduğu rahatsızlıktan kurtulmak adına yürüyüş yapılabilir.

Spermin tuttuğu nasıl anlaşılır? ›

Göğüslerde Değişiklikler

Sperm rahme yerleşir yerleşmez hormon seviyeleri yükselmeye başlar. Bu ise vücutta pek çok değişikliği beraberinde getirir. Göğüslerde hassasiyet ve şişkinlik de bunlardan biridir. Göğüs ağrısı da hissedilebilir fakat şiddetli değildir.

Kaç hafta kaç günlük hamileyim? ›

Gebelik Haftası Hesaplama Tablosu
4-5 haftalık gebeliklere1 aylık denilir.
8-9 hafta bittiğinde2 ay bitmiştir.
12-13 hafta bittiğinde3 ay bitmiştir.
16-17 haftalar bittiğinde4 ay bitmiştir.
20-21 haftalar bittiğinde5 ay bitmiştir.
5 more rows

Kaç haftalık hamileyim hesapla? ›

Dolayısıyla hamilelik hesabı için en son adet döneminin başladığı gün baz alınır. Bu bağlamda gebelik haftası hesaplamak için bugünün tarihinden son adet tarihi çıkartılır ve sonuç yediye bölünür. Elde edilen sonuç gebelik haftasını temsil eder. Örneğin çıkan sonuç 9 ise anne adayı gebeliğin 9. haftasında demektir.

Kaç hafta kaç aylık hamile? ›

Ay Ay Gebelik Hesaplama: Gebelik Ayı Hesaplama

4-5 haftalık gebeliklerde, 1 aylık denir. 8-9 hafta bittiğinde, 2 ay bitmiştir. 12-13 hafta bittiğinde, 3 ay bitmiştir. 16-17 haftalar bittiğinde, 4 ay bitmiştir.

Erkek bebek te mide bulantısı olur mu? ›

Bunun en yaygın örneği, erkek bebek doğuracak anne adaylarının rahat bir hamilelik dönemi geçirmesidir. Erkek bebeklerde mide bulantısı gibi semptomlar pek görülmez.

Hamileliğin 8 haftasında neler oluyor? ›

Bebeğin kolları, bacakları, el parmakları ve ayak parmakları daha belirgin hale gelir. Bebek önceki haftalara göre daha az kıvrıldığından seğirme ve sıçrama gibi hareketler gösterir. Artık tanımlanabilen bir burun, üst dudak, küçük göz kapakları ve kulakları vardır. Bebek bu hafta itibariyle hızla büyümeye devam eder.

Düşükler en çok kaçıncı haftada olur? ›

Düşüğün zamanı

Düşüklerin çoğu gebeliğin başında görülür. Tüm düşüklerin yarıdan fazlası gebeliğin 9. haftasından önce görülür. 9-10 haftalıkken % 22 si, 11-12 haftalarda da %11 i görülür. Yani tüm düşüklerin %85i 13. haftadan önce erken düşük olarak gerçekleşmektedir.

Bebeğin rahme tutunması ne zaman olur? ›

4 haftada yani döllenmeden 7 gün sonra blastokist evresinde embriyo uterus duvarına tutunur. Önce epitele sonra dolaşım sistemine peretre olur. Embriyo tutunması en çok endometriumun üst, arka, orta hatta olur.

Bebeğin yerleşmesi ilişkiden kaç gün sonra olur? ›

Yuvalanma, henüz çok genç olan embriyonun, ana rahminin iç tabakasında kendisine uygun bir yer bulup oraya gömülme, yerleşme işlemidir. Döllenmeden 6 gün sonra başlar ve ortalama 12 günde tamamlanır.

İlişkiye girdikten sonra sperm neden geri gelir? ›

Cinsel ilişki sırasında, meni, pozisyona bağlı olarak, genellikle servikse yakın olan vajinada birikir. Spermin bir kısmı hemen yumurtaya doğru yüzmeye başlarken, geri kalan ve menideki diğer sıvılar sadece vajinanın açıklığından dışarı çıkar.

El ile hamilelik anlaşılır mı? ›

Elle yapılan bu testin güvenilirliği pek yoktur. Daha doğrusu yukarıda da bahsedildiği üzere kesin bir sonuç vermemektedir. Bir kadın hamileyken yapılan elle hamilelik testinde, ebe ya da hekim hamilelik olmadığını söylediği halde kadın hamile olabilir.

Hamile kalmak hissedilir mi? ›

Adet gecikmesi, halsizlik, uyku hali, memelerde hassasiyet ve şişkinlik, sık idrara çıkma, bel ve kasık ağrıları, kokulara karşı hassasiyet, mide bulantısı hamileliğin erken döneminde görülebilecek belirtileri olarak gösteriliyor. Hamilelik belirtileri genellikle gebeliğin ilk 1-2 haftasında başlayabilir.

Bebek yerleşme ağrısı nerede olur? ›

Sorusunun cevabı ise kasık ağrılarıdır. Kasık ağrıları bebeğin rahime yerleşme sürecinden dolayı meydana gelir.

1 haftalık gebelik testte çıkar mı? ›

Evet, hamileliğinizin ilk haftasında kan testi yaptırarak hamile olup olmadığınıza dair kesin sonuç alabilirsiniz.

1 aylık hamileyken bebek hissedilir mi? ›

Bebeğin ilk oluşum aşamasında anne adayı hiçbir şey hissetmeyecektir. Bazı kadınlar ise çok hassastır ve regl tarihinden önce hamile kaldıklarını anlayıp hissederler. 4. haftaya gelindiğinde bazı anne adaylarında kahverengimsi hafif bir lekelenme olabilir.

1 haftalik hamilelik testte cikar mi? ›

Gebelik Olup Olmadığını Öğrenmek İsteyen Anne Adayı İdrar Testi İçin Kaç Gün Beklemelidir? Hamile olduğunu düşünen biri kesin bir sonuç için idrar testi yapacaksa öncelikle adet sürecinin gecikmesini beklemelidir. Bir hafta sonra idrar testi yaptırmalı şayet sonuç olumsuz çıkarsa test 1 hafta sonra tekrarlanmalıdır.

Bir insan hamile olduğunu hisseder mi? ›

HAMİLE GİBİ HİSSETMEK:

Bu his bazen yorgunluk, dalgınlık veya unutkanlık, duygu durum değişkenliği olabilir. Göğüslerin daha hassas olması, belinizde veya karın altı kısımda (kasıklarda) ağrı, kabızlık, daha çok tuvalete gitme de sıklıkla hissedilir, kısaca kendinizi farklı hissettiren herhangi bir belirti olabilir.

1 haftalık gebelik çıkar mı? ›

1 haftalık gebelik kan testinde belli olur mu? Evet, hamileliğinizin ilk haftasında kan testi yaptırarak hamile olup olmadığınıza dair kesin sonuç alabilirsiniz.

7 günde hamilelik belirtileri nelerdir? ›

EN BASİT HAMİLELİK BELİRTİLERİ
 1. Adet gecikmesi. ...
 2. Akıntıda artış ...
 3. 3. Mide bulantısı ve kusma. ...
 4. Yiyeceklerden tiksinme. ...
 5. 5. İştahta artış ve aşerme. ...
 6. Göğüslerde aşırı hassasiyet. ...
 7. 7. Ağızda metalik tat. ...
 8. 8. Tırnakların normalden hızlı uzaması
14 Sept 2022

El ile hamilelik anlaşılır mı? ›

Elle yapılan bu testin güvenilirliği pek yoktur. Daha doğrusu yukarıda da bahsedildiği üzere kesin bir sonuç vermemektedir. Bir kadın hamileyken yapılan elle hamilelik testinde, ebe ya da hekim hamilelik olmadığını söylediği halde kadın hamile olabilir.

Gebelikte akıntı nasıl olur? ›

Gebelikte genellikle vajinal akıntının rengi beyaz, sarı ya da koyu renkli olur. Fakat hamileliğin neredeyse her anında annede şeffaf ve renksiz bir akıntı olur. Daha sonrasında bu akıntı beyaz renge döner. Gebelikte beyaz akıntı giderek koyulaşabilir.

Hamilelikte üşüme ne zaman başlar? ›

Gebelikte sadece üşüme değil çok daha fazla belirtiler annede görülmektedir. Üşüme de dahil olmak üzere bu belirtiler döllenmenin gerçekleştiği sonra günlerde beş on gün içinde hissedilmeye başlamaktadır.

Hamile olan kadınların gözleri nasıl olur? ›

Hamilelik, gözde kırma kusuru değişikliğine neden olmaktadır. Progesteron ile bağlantılı olarak kornea dokusunun yani gözün en öndeki bombe saydam tabakasının su tutma özellikleri değişir. Bunun sonucunda görmede bulanıklık ve özellikle kontakt lens kullananlarda lense karşı aşırı bir duyarlanma gelişebilir.

Bebek yerleşme ağrısı nerede olur? ›

Sorusunun cevabı ise kasık ağrılarıdır. Kasık ağrıları bebeğin rahime yerleşme sürecinden dolayı meydana gelir.

Hamile kaldığını nasıl anlarız? ›

Hamilelik belirtileri kadınlarda genellikle bulantı, yorgunluk, artmış vajinal akıntı veya göğüslerde gerginlik hissi olarak kendini gösterir. Ayrıca, meme başının renginde koyulaşma ve adet kanamasının gecikmesi de en yaygın görülen belirtiler arasındadır.

Gebelikte uyku hali kaçıncı haftada başlar? ›

Gebelikte Uyku Hali Ne Zaman Olur? Yorgunluk hissi ve aşırı uyku hali genellikle gebeliğin ilk haftalarında başlar ve 2. trimester'a kadar sürer. Bunun nedeni, gebeliğin başında yaşanan hızlı progesteron ve östrojen artışıdır. Ayrıca, gebeliğin ilk aylarında sıklıkla yaşanan sabah bulantıları da bir diğer nedendir.

Gebelikte karın ağrısı ne zaman başlar? ›

Annelerin büyük bölümü hamilelikte 5. haftada karın ağrısı yaşamaya başlarlar. İlk üç aylık dönemde karın ve ağrısı ve krampları deneyimlemeyen anne adayları, bu ağrıları daha seyrek de olsa ikinci üç aylık dönemde de yaşayabilirler.

Birlikte olduktan sonra kaç gün sonra hamilelik belli olur? ›

Yani kadının rahmine giren bir sperm rahimde 3-4 gün canlı olarak durur. Yumurta henüz canlıyken yaşanan korunmasız bir cinsel ilişki sonucunda kadın rahmine giren sperm yumurtayı döller. Döllenen yumurta rahim astarına girer ve hamilelik oluşur. İlişkiden 7 gün sonra hamilelik oluşur ancak belli olmaz.

Gebelikte vajinal akıntı ne zaman başlar? ›

Hamilelikte görülen akıntı artışı genellikle gebeliğin başlangıcı ile birlikte, ilk 6 ve 8. haftalar arasında başlar. Bunun nedeni bu dönemde hormonal dengelerde önemli değişikliklerin meydana gelmesidir.

Hamileliğin ilk haftalarında neler yapılmamalı? ›

Hamilelikte İlk 3 Ay Yapılmaması Gerekenler
 • Radyolojik İşlemlere Girmek.
 • Alkol Tüketmek.
 • Gebelik Öncesi İlaçlara Devam Etmek.
 • Kimyasal Ürünler Kullanmak.
 • Hazır Gıdalarla Beslenmek.
 • Sigara İçmek.
 • Çok Sıcak Ortamlarda Bulunmak.
 • Uzun Süre Araç Kullanmak.

Hamilelik bulantıları ne zaman başlar? ›

Genellikle hormon artışı ve koku hassasiyeti sebebiyle mide bulantısı hamileliğin erken dönemi kabul edilen 4 ila 8. haftalar arasında görülebiliyor. Normal şartlarda gebeliğin 16. haftasından itibaren düzelmeye başlar. Ancak her anne adayı farklı süreçler yaşadığından 6. ayında bile mide bulantısı yaşayanlar vardır.

Videos

1. Hamilelikte 39. Hafta - Hafta Hafta Gebelik | İlk Adımlarım
(İlk Adımlarım)
2. Hamilelikte 34. Hafta - Hafta Hafta Gebelik | İlk Adımlarım
(İlk Adımlarım)
3. Hamilelikte 9. Hafta - Hafta Hafta Gebelik | İlk Adımlarım
(İlk Adımlarım)
4. Hamilelikte 1. Ay - Hafta Hafta Gebelik | İlk Adımlarım
(İlk Adımlarım)
5. Hamilelikte 22. Hafta - Hafta Hafta Gebelik | İlk Adımlarım
(İlk Adımlarım)
6. Hamilelikte 30. Hafta - Hafta Hafta Gebelik | İlk Adımlarım
(İlk Adımlarım)

Top Articles

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Manual Maggio

Last Updated: 09/29/2022

Views: 5283

Rating: 4.9 / 5 (69 voted)

Reviews: 92% of readers found this page helpful

Author information

Name: Manual Maggio

Birthday: 1998-01-20

Address: 359 Kelvin Stream, Lake Eldonview, MT 33517-1242

Phone: +577037762465

Job: Product Hospitality Supervisor

Hobby: Gardening, Web surfing, Video gaming, Amateur radio, Flag Football, Reading, Table tennis

Introduction: My name is Manual Maggio, I am a thankful, tender, adventurous, delightful, fantastic, proud, graceful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.